do spisu treści
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookie). Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.     Rozumiem     Więcej

KLAFS – moja sauna i spa

Efektywny trening bez wysiłku: Sanarium® i Sauna promują zdrowie i dobre samopoczucie

Szybciej – wyżej – dalej: Żyjemy w czasach stawiających wysokie wymagania. Ciągła aktywność, napięcie i stres mają negatywne skutki na nasz organizm. Regularne korzystanie z kąpieli w saunie i sanarium wspomagają zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma to związek z naszym układem nerwowym.

Wegetatywny układ nerwowyProf. Dr. med. Karl-Ludwig Resch, wiceprezes Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji tłumaczy:„Anatomiczny układ nerwowy zawiera wiele neuroprzekaźników, które rozprzestrzeniają się do organów głównie poprzez krew. Podczas kontroli dwóch przeciwnych przekaźników - sympatikus i parasympatikus - okazało się: sympatikus przejmuje działalność podczas aktywności, stresu i strachu, parasympatikus - reguluje relaks i trawienie.“ W stresie dnia codziennego istnieje ryzyko, że cały nasz organizm opanuje parasympatikus. Skutek: wegetatywny układ nerwowy jest zaburzony i może być ograniczony tylko do walki ze stresem i infekcjami, a inne, podstawowe funkcje takie jak ciśnienie krwi, czy metabolizm zwyczajnie szwankują.

Efektywny trening w saunieJednak wegetatywny układ nerwowy można w prosty i skuteczny sposób trenować tak samo jak ciało.  „Ciało odbiera wiele bodźców, przede wszystkim stymulacje temperaturą. To czyni saunę idealną i naturalną formą nie tylko do ćwiczeń fizycznych, ale również umysłu i duszy - bez zbędnej aktywności." , twierdzi Prof. Resch. Przykładem jest ciśnienie krwi: przy dużej aktywności, zwłaszcza w stresie, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Jeśli taka sytuacja się powtarza, serce i krążenie krwi przyzwyczają się, prowadząc do wysokiego ciśnienia. Jeśli tętnice nie są trenowane, tracą zdolność rozszerzania się. Intensywne ciepło w saunie może pokonać tę "sztywność" i tym samym efektywnie trenować serce i krążenie – przy tym, co dowodzą badania, skutecznie normalizuje się ciśnienie tętnicze.

Niemieckie Towarzystwo Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji (Deutsche Gesellschaft für Physikalische Medizin und Rehabilitation DGPMR) jest stowarzyszeniem naukowym w tej dziedzinie. Działa od 1878 i obecnie liczy 500 członków. Jest to organizacja non-profit z celem: promowanie "medycyny fizykalnej łącznie z balneologią i klimatologią" oraz rehabilitacji w badaniach, nauce i praktyce.

Drukuj