do spisu treści
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookie). Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.     Rozumiem     Więcej

KLAFS – moja sauna i spa

jak pozbyć się nadmiaru kwasów?

najlepiej w saunie

Używki takie jak kawa, alkohol, papierosy oraz fast food i słodycze to często stały element dnia powszedniego w nowoczesnym społeczeństwie. 

Jak to często w życiu bywa, szybkie przyjemności nie zawsze są dobre dla naszego organizmu. Produkty tego typu powodują nagromadzenie nadmiernej ilości kwasów w tkankach, zakłócając równowagę kwasowo-zasadową. Również stres, kłopoty i hałas są czynnikami kwasotwórczymi. W tkankach większości ludzi występuje nieznaczna nadwyżka kwasów. A to właśnie zrównoważona gospodarka kwasowo-zasadowa zapewnia lepszą jakość życia a nawet przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym.

Jak dobrze zatem, że regularne kąpiele w saunie wspierają proces wypłukiwania szkodliwych kwasów.

W połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą możemy się nie tylko harmonijnie odprężyć, lecz również pozbyć nadmiaru kwasów!Optymalne zrównoważenie gospodarki kwasowo-zasadowej w naszym organizmie zapewnia dieta składająca się w 80% z produktów spożywczych o odczynie zasadowym i w 20% z produktów o odczynie kwaśnym. Prawie wszystkie owoce i warzywa są przy tym produktami dostarczającymi zasad. Odpowiednią dietę wspomagają herbatki ziołowe i kąpiele w saunie, które powodują "rozpuszczenie" szkodliwych produktów przemiany materii.

Dr med. Ulrike Novotny, autorka książek „Lust auf Sauna" („Ochota na saunę") i „Sauna unbeschwert genießen" (Jak korzystać z sauny bez obaw") zaleca korzystanie z sauny w sposób przemyślany: „Ciepło powoduje lepsze ukrwienie tkanek – efektem jest gruntowne wypłukanie nagromadzonych w skórze i tkance podskórnej substancji zakwaszających do wewnątrz, jak również wydalenie np. nadmiaru soli na zewnątrz. Ilość potu powstającego podczas aktywnego pocenia się wynosi 20 – 40 g. Po trzech pobytach w saunie tracimy do 1,5 l płynu. Wraz z nim z tkanek wypłukiwane są substancje odpadowe i sól, które są następnie wydalane w drodze transpiracji. Nadmierne zakwaszenie ma także niekorzystny wpływ na system obronny. Oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji w fazie rozgrzania w połączeniu z następującą po niej fazą ochłodzenia po kąpieli w saunie to idealny trening wzmacniający siły obronne organizmu."

 

Proporcja pomiędzy kwasami a zasadami w organizmie ma decydujący wpływ na układ regulacji podstawowej człowieka

To wpływa między innymi na układ immunologiczny, oddychanie, krążenie, trawienie a także gospodarkę hormonalną. Kwasy powstają również podczas procesów metabolicznych w komórce; są one w najlepszym przypadku wydalane poprzez nerki, wydychane powietrze i skórę. Organizm stara się zobojętnić nadmiar kwasów przy pomocy pożywienia o odczynie zasadowym i znajdujących się w nim substancji mineralnych. W wyniku ciągłej utraty substancji mineralnych zgromadzonych w organizmie następuje jego regularne „wyjałowienie". Nic dziwnego, że jesteśmy wówczas: kwaśni.

Drukuj