do spisu treści
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookie). Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.     Rozumiem     Więcej

KLAFS – moja sauna i spa

Dlaczego nie pocę się w saunie?

Pytania i odpowiedzi nt. wellnes KLAFS

Niektórzy ludzie są nieufni wobec sauny, ponieważ „się nie pocą”. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Pierwsza – techniczna: czy kabina sauny na pewno była wystarczająco długo nagrzewana? Być może weszli Państwo do sauny mając zimne dłonie i stopy? W takim wypadku muszą Państwo najpierw ogrzać całe ciało do jego normalnej temperatury, ażeby proces pocenia mógł się wcześniej rozpocząć. Czy byli Państwo całkowicie osuszeni podczas wchodzenia do kabiny? Jeśli nie, ciało początkowo nie musi wydzielać cieczy do odparowania, ponieważ takowa już znajduje się na skórze.

Proces pocenia się jest różny dla każdego z nas. Mężczyźni pocą się więcej i szybciej niż kobiety (także wolniej robi im się zimno – ze względu na wysoką przemianę materii). Pocenie się można wyćwiczyć. Efekt treningu widać po tym, że większość kąpiących poci się szybciej podczas drugiej sesji w saunie. Często bywa jednak tak, że na początku powietrze jest tak suche, że natychmiast absorbuje płyn formujący się na skórze. Państwo się pocą, ale nie widać tego na skórze. „Niepocenie się” nie jest synonimem „nie oddawania żadnych cieczy”. Poprzez ważenie przed i po kąpieli na wadze z dokładnością do 100 g, mogą Państwo stwierdzić ile utracili Państwo płynów.

Przed wejściem do kabiny można wspomóc proces pocenia się na dwa sposoby: poprzez ciepłą kąpiel stóp w brodziku, przede wszystkim kiedy mają Państwo zimne dłonie i stopy oraz poprzez szczotkowanie skóry na sucho za pomocą średniej miękkości szczotki do ciała. Robi się to wykonując energiczne pociągnięcia szczotką od stóp w kierunku pachwin oraz od palców w kierunku barków. Można szczotkować także plecy, klatkę piersiową, brzuch oraz pośladki. Zwiększony przepływ krwi wzmacnia aktywność gruczołów potowych w saunie.

>> POCENIE SIĘ MOŻNA WYĆWICZYĆ. W SAUNIE Z SUCHYM POWIETRZEM POWSTAWANIE POTU NA SKÓRZE NIE ZAWSZE JEST WIDOCZNE – ALE JEDNAK SIĘ ODBYWA. <<

>> NALEŻY SZCZOTKOWAĆ SIĘ PRZED KĄPIELĄ W SAUNIE, NIE PODCZAS NIEJ – WTEDY BODZIEC BYŁBY ZBYT SILNY. <<

Powrót do widoku ogólnego

Drukuj