do spisu treści
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookie). Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.     Rozumiem     Więcej

KLAFS – moja sauna i spa

coś więcej niż gorące powietrze: "Warianty marzeń w ciepłym powietrzu" od firmy klafs.

Zdrowe ciało i zrównoważony umysł to źródła energii i radości życia – warunków koniecznych, aby się urzeczywistniać. Na tle poważnych zmian, jakie dokonują się w dziedzinie ochrony zdrowia coraz więcej osób aktywnie przyjmuje na siebie odpowiedzialność za podtrzymanie własnego zdrowia i jednocześnie za zapewnienie sobie prywatnego ubezpieczenia emerytalnego. Jak różni są ludzie, tak różna jest też ich indywidualna anatomia oraz sposób odczuwania ciepła. Potrzeby te mogą być zaspokajane w „marzeniach w ciepłym powietrzu” oferowanych przez firmę KLAFS, których oddziaływanie na osoby zażywające kąpieli pragniemy tutaj przybliżyć.

Hamam

Hamam w KLAFS House of Sauna & Spa, Schwäbisch Hall

Rozwiązanie inspirowane jest tradycją arabskiej kultury oraz architektury. Hammam cieszył się szczególną popularnością w czasach imperium osmańskiego, jako miejsce spokoju, wyciszeni, świadomego zatrzymania w czasie. Pozwalał nabrać dystansu i się odprężyć. Hammam różnił się od północnoeuropejskiej sauny. We jego wnętrzu można było rozkoszować się komfortowymi warunkami łagodnej temperatury i optymalnej wilgotności.

Celem korzystania z takiego rodzaju łaźni jest oczyszczanie ciała i umysłu. Wkraczając do jego wnętrza uczestnicy kąpieli pozostawiają za sobą codzienne troski. Ich organizm rozluźnia się osiągając stan błogiej relaksacji.

Produkt marki Klafs opiera się na tradycyjnym tureckim hammamie. Pobyt w prezentowanym HAMAMIE dzieli się na 2 obszary: obszar nagrzewania i oczyszczania (60-90 min.) oraz obszar wypoczynku (60-90 min.).

Otuleni w ręcznik do hammamu udajemy się najpierw do pomieszczenia Sogukluk, w którym panuje temperatura ok. 35 °C. Tutaj dla łagodnej rozgrzewki polewamy się termostatowaną wodą z przygotowanych mis.

Następnie przechodzimy do Harary (głównego pomieszczenia potów), gdzie temperatura wynosi 45°C, przy której działanie gruczołów potowych nabiera rozpędu.

W pomieszczeniu do namydlania zwanym Lif otrzymujemy od mistrza ceremoni (tellak) autentyczny masaż pianą mydlaną na "gorącym kamieniu" będącym polerowanym granitem (wcześniej marmur). Głowa nabiera świeżości i klarowności, a zarumieniona skóra jest miękka i aksamitna w dotyku – czujemy się jak nowo narodzeni.

ŁAŹnia solankowa

Łaźnia solankowa ze szkłem w VitaSol Bad SalzuflenKąpiele w kabinach solankowych są nie tylko popularne, lecz także zdrowe. Jest to przyjemna kąpiel w ciepłym powietrzu.
Wiele osób uważa, że właśnie niskie temperatury kąpieli zawierające się w przedziale 35-38°C oraz względna wilgotność powietrza na poziomie 15 % tworzą idealne warunki dla odprężenia.

Każdy, kto będąc przeziębionym zaaplikował sobie inhalacje z udziałem słonej wody, zna dobroczynne działanie soli w połączeniu z wodą i ciepłem. To po prostu dobrze robi oraz przynosi niezwykłą ulgę. Sól podtrzymuje wilgotność błon śluzowych i delikatność skóry. A ta z intensywnej kąpieli solankowej również czerpie jedynie korzyści. 

CALDARIUM

CALDARIUM KLAFS w hotelu  ÖschberghofIntensywne ciepło, generowane przez CALDARIUM, przenika w głąb ciała i wpływa korzystnie na poprawę ukrwienia organizmu. Dlatego też niektórzy nazywają je łaźnią gorączkową. Możliwości jej są zdecydowanie szersze: rozluźnia napięte mięśnie, wygładza skórę, obniża poziom stresu, ogranicza ból kończyn i stawów. Zapewnia idealne warunki osobom, które pragną uniknąć skrajnych obciążeń lub poszukują głębokiego odprężenia.

CALDARIUM pozwala na indywidualne dopasowanie temperatury, aby zapewnić maksymalny komfort użytkownikom. W celu osiągnięcia stanu odprężenia zaleca się zastosowanie zakresu temperatury ciała, czyli 30-40° C, zaś w celu osiągnięcia efektu pocenia oraz usuwania złogów z organizmu – do temperatury 50-60° C. Wilgotność powietrza osiąga około 20%, a temperatura powietrza jest niższa od temperatury ścian. Dzięki temu możliwe jest skorzystanie z dłuższego pobytu.

TEPIDARIUM

Tepidarium z leżankami.W rzymskiej kulturze łaźni TEPIDARIUM odgrywało bardzo ważną rolę. W okazałych termach zapadały decyzje dotyczące całości planowania architektonicznego TEPIDARIUM będącego urokliwą odmianą CALDARIUM.

Cechą szczególną TEPIDARIUM jest równomierna, przyjemna emanacja ciepła odbywająca się z kamiennych ścian i posadzek, powierzchni przeznaczonych do siedzenia i leżenia.

Będąc odmianą łaźni, funkcjonującej na zasadzie promieniowania cieplnego, charakteryzującą się temperaturami w przedziale od 37 do 39° C oraz wyposażonej w ergonomicznie uformowane leżanki jednoosobowe, TEPIDARIUM idealnie sprawdza się w roli pomieszczenia służącego rozgrzewaniu ciała lub regeneracji. Zależnie od potrzeb ściany i leżanki ogrzewa sie do przyjemnych temperatur. Wilgotność powietrza, w przeciwieństwie do łaźni fińskiej, czy hammamu, wynosi ok. 20%, zaś temperatura powietrza może być nawet o 15° C niższa od temperatury ścian i siedzeń.

LACONIUM

LACONIUM w rzymskim stylu.Mianem LACONIUM określa się suche pomieszczenie transpiracyjne. Analogicznie do TEPIDARIUM, w LACONIUM ma tu miejsce równomierna emanacja ciepła z kamiennych ścian i posadzek, powierzchni przeznaczonych do siedzenia i leżenia. Jednak w przeciwieństwie do TEPIDARIUM temperatury panują tu znacznie wyższe, a mianowicie sięgające około 60°. Ciało zaczyna powoli, lecz intensywnie pocić się.

Cykl respiracyjny w LACONIUM to godna polecenia alternatywa dla wszystkich osób, którym w tradycyjnej saunie, gdzie temperatura oscyluje wokół 90°C jest po prostu zbyt gorąco. Wilgotność powietrza, odmiennie niż w hammamie, wynosi ok. 15-20%.

Drukuj